Aktualności


Spotkanie w sprawie dostosowania infrastruktury PKP do potrzeb osób niepełnosprawnych

Powolne tempo dostosowywania polskiej kolei dla osób niepełnosprawnych bierze się m.in. z podziału PKP na wiele spółek. Jest ich aż 11. To rozdrobnienie utrudnia tworzenie ujednoliconej strategii przebudowy i przystosowania infrastruktury kolejowej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawny podróżny (na wózku) nadal na większości dworców i w większości pociągów czuje się... jak paczka - znoszony i wnoszony po schodach i jadący przy drzwiach toalety, ponieważ wózek inwalidzki nie mieści się w przejściu wagonu. Przy czym sposób dostania się do pociągu leży po stronie podróżującego niepełnosprawnego; ryzyko z tym związane też bierze na siebie.

W grudniu 2007 Komisja Europejska wydała Decyzję w sprawie dostosowania kolei we wszystkich krajach członkowskich do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami w poruszaniu się (tzw. decyzja TSI). Na kilkuset stronach nowej decyzji dokładnie opisano, jakie minima należy spełnić podczas remontowania i odnawiania dworców, peronów i wagonów. Ponieważ jest to decyzja, a nie dyrektywa, jej założenia muszą być bezwzględnie stosowane. Nowy dokument wszedł w życie w czerwcu tego roku.

Ponieważ polska kolej podzielona jest na kilka spółek i podmiotów gospodarczych, Komisja Europejska rozumie, że głównym problemem jest koordynacja między nimi. Dlatego w dokumencie określono, że wszystkie zaangażowane strony muszą uzgodnić między sobą sporne kwestie do 2010 roku. Jeśli tego nie zrobią, grozi im wstrzymanie wydania certyfikatu bezpieczeństwa, a to w konsekwencji spowoduje odebranie prawa na prowadzenie usług kolejowych.

Na temat dostosowania infrastruktury PKP do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz zwiększenia świadomości pracowników kolei na temat potrzeb i funkcjonowania osób niepełnosprawnych, dyskutowano 20 listopada 2008 r. na spotkaniu w Biurze PFRON z przedstawicielami spółek PKP.

Inicjatorkami spotkania były przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych "One.pl".

W spotkaniu wzięli udział: Prezes Zarządu PFRON Wojciech Skiba, Poseł RP Marek Plura, Dyrektor Zarządzania Drużynami Pociągowymi PKP Przewozy Regionalne Piotr Gostomski, przedstawiciele "PKP Intercity" S.A., Prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych "One.pl".

Źródło: www.pfron.org.pl


Strona główna
 
Aktualności
Statut
O nas
Wspierają nas
Twoje prawa
Nasze konto
Kontakt z nami
 

Przekaż 1% podatku
KRS: 0000198902

  ONE.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.   Kontakt one.pl@op.pl.